• Aktualności

    • Angielski Mistrz Wypracowań
     • Angielski Mistrz Wypracowań

      Portal edukacyjny www.dyktanda.pl serdecznie zaprasza do udziału w konkursie Angielski Mistrz Wypracowań!

      Tym razem zmagania uczestników będą opierały się na objaśnianiu zagadnień z tego popularnego języka obcego. Ale uwaga! Organizator oczekuje, że prace konkursowe pisane będą po polsku, tak aby mogły pełnić funkcję wsparcia dla osób uczących się angielskiego. Jedynie przykłady i nazwy np. czasów należy pisać po angielsku. Jakie są przewidziane tematy wypracowań? To np. proste i skomplikowane słowa, popularne zwroty oraz czasy i inne zagadnienia z gramatyki.

      Co warte podkreślenia, uczestnicy konkursu sami wybierają nie tylko tematy, jakie chcą opracować (z dostępnej, obszernej listy), ale również nagrody, które otrzymają w zamian za wysoką lokatę w rankingu (do określonego pułapu kwotowego). Organizator nagrodzi aż pięćdziesięciu najlepszych uczestników! Ponadto przewidziano nagrody gwarantowane za zebranie określonej liczby punktów.

      Konkurs właśnie wystartował i potrwa do 5 grudnia 2021 r.

      Udział może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, a przygotowane tematy pozwalają na udział osobom na różnych poziomach zaawansowania. Początkujący mogą np. pisać o kolorach, a zaawansowani omawiać czasy złożone. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno uczniów, jak i dorosłych.

      Zapisy do konkursu, lista tematów oraz lista nagród dostępne są na stronie: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/angielski-mistrz-wypracowan
      Udział w konkursie jest bezpłatny! Serdecznie zapraszamy!

    • Wracamy do szkoły!
     • Wracamy do szkoły!

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w XXIX LO

      • Klasy pierwsze spotykają się z wychowawcami o godz. 8.50 przed głównym wejściem do szkoły, o 9.00 w sali gimnastycznej odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego, a po nim spotkania z wychowawcami w salach

      • Klasy trzecie po gimnazjum (3e,3f,3g,3h) zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego do wyznaczonych sal na godzinę 9.00

      • Klasy drugie i trzecie (3a,3b,3c,3d) spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach o godz. 10.00

      w tym dniu obowiązuje strój galowy.

      Należy pamiętać o zasadach reżimu sanitarnego.

    • WAKACJE!!!
     • WAKACJE!!!

      Dobiegł końca kolejny ale trudny rok wytężonej pracy, Nastał czas długo oczekiwanych wakacji, czas zasłużonego odpoczynku. Wszystkim życzymy, aby wakacje były spokojne, bezpieczne, pełne radosnych przeżyć i by wszyscy wrócili zdrowi.

    • Finał konkursu wiedzy na temat „Kamieni na szaniec”
     • Finał konkursu wiedzy na temat „Kamieni na szaniec”

      31 maja 2021r. odbył się finał wojewódzkiego konkursu wiedzy na temat „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W związku  z przypadającą w tym roku setną rocznicą  urodzin Patrona, został zorganizowany II-etapowy konkurs literacki oraz konkurs plastyczny. Najlepsi uczniowie poszczególnych szkół podstawowych województwa łódzkiego, przystąpili do finałowego etapu konkursu w XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara „Rudego”.

      W pierwszej części  finaliści mieli za zadanie odpowiedzieć przed komisją konkursową na trzy wylosowane przez siebie pytania. Ten etap wyłonił pięciu  najlepszych zawodników. Po krótkiej przerwie uczestnicy zmagań wygłosili przygotowane wcześniej referaty na temat: Współczesne oblicza patriotyzmu - co bohaterowie „Kamieni na szaniec” mogliby przekazać dzisiejszej młodzieży.

      Aby umilić wszystkich zebranym gościom oczekiwanie na wyniki konkursu, szkolne koło teatralne wraz ze szkolnym chórem zaprezentowało inscenizację przedstawiającą  pierwsze dni wojny walczącej Warszawy. Po burzliwej naradzie jury w składzie – pani dyrektor Jolanta Woźniakowska, nauczycielki Magdalena Chałas i Magdalena Moszczyńska, podjęło decyzję o wynikach konkursu literackiego.

      W ostatniej części Gali nagrodzono wszystkich zgromadzonych oraz zwycięzców konkursu literackiego jak i plastycznego, którego zadaniem było samodzielne przygotowanie plakatu filmowego lub teatralnego na temat „Kamieni na szaniec”. Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zajęła Julia Człapa ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie, drugie Anna Chybińska ze Szkoły Podstawowej w Strykowie, trzecie miejsce Julia Wojtas Szkoły Podstawowej we Wróblewie. Szczególne wyróżnienie otrzymała Michalina Rojek Szkoły Podstawowej nr 202 w Łodzi za pomysłowość i ogromny wkład pracy w przygotowanie plakatu filmowego. W konkursie literackim pierwsze miejsce ex aequo zajęły Stefania Mierzejewska ze Szkoły Podstawowej w Konstantynowie Łódzkim oraz Julia Hibner ze Szkoły Podstawowej w Zgierzu, trzecie miejsce zajęła Anna Fiłatowa Szkoły Podstawowej nr 79 w Łodzi.

      Dzięki  rocznicy 100-lecia urodzin naszego Patrona mieliśmy okazję do zaakcentowania  i przekazania  wartości  cennych nie tylko dla uczniów Bytnarówki, ale i dla kolejnych, młodych pokoleń Polaków.

    • Janek Bytnar - nasz patron - rówieśnik Niepodległej
     • Janek Bytnar - nasz patron - rówieśnik Niepodległej

      1 czerwca  2021r. cała społeczność szkolna uczciła pamięć o Janku Bytnarze ,,Rudym" w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin Patrona. Pod hasłem ,,Janek Bytnar - nasz patron - rówieśnik Niepodległej" finalisto i laureatom wręczono nagrody za osiągnięcia w szkolnych, łódzkich i ogólnopolskich konkursach. Nasi nagrodzeni w tym roku szkolnym wykazali się pomysłowością w zmaganiach fotograficznych i graficznych, znajomością biologii, wyczuciem francuskiego smaku, znajomością języka angielskiego, talentem poetyckim, czy wiedzą polonistyczną i sportową.Zwieńczeniem gali był występ szkolnego koła muzycznego i aktorskiego, który pod kierunkiem p. Magdaleny Chałas i p. Bernadety Forc przygotował inscenizację upamiętniającą postać Janka Bytnara. Oglądając  wspomnienia z pierwszych dni wojny, trudnych chwil rozstania i czasu próby, przenieśliśmy się w realia wojennej Warszawy. Wspólnie wyśpiewując słowa Jana Pietrzaka: ,,nadziei uczą ci, co na stos umieli rzucić swój życia los, poczuliśmy, że odwaga i niezłomność Rudego, jego ideały i hart ducha są cały czas hasłami aktualnymi.Dzięki rocznicy -100-lecia urodzin naszego Patrona-  przez cały rok szkolny mamy okazję do akcentowania    wartości  cennych nie tylko dla uczniów Bytnarówki, ale ważnych zawsze i w każdym pokoleniu Polaków.

    • Kuchnia francuska nie jest mi obca
     • Kuchnia francuska nie jest mi obca

      W maju uczniowie "Bytanrówki" mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne w ramach konkursu: "Kuchnia francuska nie jest mi obca". Ich zadanie polegało na przygotowaniu dowolnej potrawy związanej z gastronomią Francji. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością oraz talentem kulinarnym.  Laureatkami w konkursie zostały:
      I miejsce - Wiktoria Malinowska z klasy II d, która przygotowała deser: "Éclairs";
      II miejsce - Aleksandra Pyziak z klasy I b za "Galette aux fraises";
      III miejsce - Karolina Liwińska  z II d za "Tarte aux champignons";
      Wyróżnienie zdobyła Julia Adamczyk z klasy II b za "Poire belle Hélène".

      Zachęcamy do obejrzenia wszystkich konkursowych dań.

    • Setna rocznica urodzin Janka Bytnara
     • Setna rocznica urodzin Janka Bytnara

      Sto lat temu, 6 maja 1921 roku, urodził się patron naszej szkoły – Jan Bytnar „Rudy”. Żołnierz Armii Krajowej, członek Szarych Szeregów. Losy Bytnara opisał Aleksander Kamiński w powieści „Kamienie na szaniec”.

      „Rudy” ukończył warszawskie liceum Batorego, maturę zdał w 1939 roku, niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował jego dalsze plany życiowe. W trakcie okupacji, jako członek Szarych Szeregów, uczestniczył w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych.  Skonstruował tzw. wieczne pióro służące do wykonywania napisów i rysunków na murach, między innymi słynnej kotwicy – znaku Polski Walczącej na warszawskim pomniku lotnika.

      W nocy z 22 na 23 marca 1943, w konsekwencji przeszukania mieszkania przy ulicy Niepodległości, Jan Bytnar został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do więzienia na Pawiak, a później na Szucha. W trakcie brutalnego przesłuchania „Rudy” okazał niezłomną postawę i nie ujawnił tajemnic Grup Szturmowych.

      Akcja odbicia Janka rozegrała się pod warszawskim Arsenałem 26 marca. Po godzinie 17 członkowie Szarych Szeregów zatrzymali ciężarówkę przewożącą więźniów, których udało im się uwolnić. Niestety, w wyniku odniesionych podczas przesłuchania obrażeń „Rudy” zmarł 30 marca 1943 roku  w Szpitalu Wolskim.

      Został pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

    • Konkursy!!!
     • Konkursy!!!

      Wszystkich uczniów Bytnarówki zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach szkolnych przygotowanych z okazji przypadającej w maju 100 rocznicy urodzin Patrona szkoły - Janka Bytnara ,,Rudego.

    • Jak rozmawiać z nastolatkiem
     • Jak rozmawiać z nastolatkiem

      Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

      do grona moich ulubionych filmów mogę z pewnością zaliczyć Ostatnią krucjatę. Pomijając walory czysto rozrywkowe, ta odsłona przygód dr Jonesa jest również dobrym punktem wyjścia do rozmowy na temat relacji rodzica z dzieckiem. W jednej ze scen Indiana z wyrzutem wykrzyczał ojcu, że ten wpoił mu tylko jedno - przeświadczenie o byciu mniej ważnym od osób, którą są martwe od stuleci. Dla Indiany nie liczyła się oferowana mu w latach młodzieńczych wolność. Istotny dla niego był brak prawidłowego kontaktu z ojcem.

      Warto rozmawiać z własnymi dziećmi, słuchać ich a nie tylko je słyszeć, a także budować z nimi zdrowe relacje. Właśnie ta kwestia będzie tematem spotkania, które odbędzie się 24 marca o godzinie 17:00.

      Poniżej zamieszczam link do spotkania. Udział w nim nie wymaga posiadania konta w aplikacji MS Teams i można do niego dołączyć za pośrednictwem przeglądarki.

      https://liblink.pl/CacKIk9lzM

      Zapraszam i pozdrawiam,

      Krystian Śmietański, psycholog szkolny

 • Galeria zdjęć

   brak danych