• Aktualności

        • Wycieczka do Paryża
          • Wycieczka do Paryża

          • W dniach 28 marca – 1 kwietnia uczniowie „ Bytnarówki” mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Paryża. Poznawanie miasta rozpoczęło się od niesamowitej atrakcji – wjazdu na Wieżę Eiffla, z której podziwiać można było przepiękną panoramę miasta. Następnie uczniowie spacerem udali się do dzielnicy artystów - wzgórza Montmartre, na którym króluje widoczna z daleka Bazylika Sacré Coeur.
            Następnego dnia, po zjedzeniu pysznego śniadania grupa udała się do Wersalu – majestatycznego kompleksu pałacowo-ogrodowego,  którego świetność przypada na rządy Ludwika XIV. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie nowoczesnej dzielnicy: „ La Défense”. Następnie uczniowie zobaczyli  wyspę La Cité - historyczne centrum i kolebkę Paryża wraz z Katedrą Notre Dame. Wieczorem uczestniczyli w romantycznym rejsie po Sekwanie. Podświetlona i migocząca Wieża Eiffla na wszystkich wywarła niesamowite wrażenie.
            Kolejny dzień rozpoczął się spacerem po Paryżu w kierunku muzeum perfum Fragonard, po czym grupa udała się do Luwru. Wśród tysięcy eksponatów czekła na nich „wielka trójka Luwru”, czyli Mona Lisa namalowana przez Leonarda da Vinci, Wenus z Milo oraz Nike z Samotraki.  Zwiedzanie Paryża zakończyło się wyprawą na Plac de la Concorde oraz Pola Elizejskie. Późnym wieczorem uczniowie zmęczeni, ale niezwykle szczęśliwi udali się do Polski.

        • Szymborska - graficzny wierszokleta.
          • Szymborska - graficzny wierszokleta.

          • Przedsmak szkolnej wystawy prac graficzno-plastycznych inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej.

            Autorami prac są uczniowie klasy 1b.

            Więcej prac będzie można obejrzeć na żywo już pod koniec kwietnia na wystawie prezentowanej w szkole. Dzisiaj publikujemy fragment większego zbioru.

            Dziękujemy autorom za zaangażowanie.

            Część prac została zgłoszona na konkurs organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną, o tej tematyce - czekamy właśnie na jego wynik.

            Katarzyna Paliwoda- nauczyciel informatyki dziękuje swoim uczniom za przygotowanie prac.

            Młodzi twórcy, których prace dzisiaj oglądamy to:

            Marta Warchoł, Hanna Pospieszył, Wiktoria Szer, Paulina Kaźmierczak, Zuzanna Dobrzańska, Julia Hermel, Oliwia Kudlik, Wojciech Brzeziańki, Bartłomiej Kubisz, Wiktoria WItczak.

        • Dwie ekspozycje w Warszawie
          • Dwie ekspozycje w Warszawie

          • W zeszłym tygodniu dwie klasy: 3d z Panią Prof. Katarzyną Bąbińską oraz klasa 1d z Panią Prof. Agnieszką Tomczyńską odwiedziły ciekawe ekspozycje w centrum  Warszawy. Klasy zwiedziły Muzeum Geologiczne z piękną kolekcją minerałów, imponującą kolekcją skał i skamieniałości oraz z rekonstrukcjami prehistorycznych zwierząt. Po Muzeum Geologicznym przyszła kolej na posilenie się w Złotych Tarasach, a potem na słynną ekspozycję autorstwa Gunthera von Hagensa „Body World”. Ta wystawa naukowa opowiadała o cudzie ludzkiego ciała i jednocześnie prezentowała anatomię człowieka. Ekspozycja miała również wydźwięk profilaktyczny – promowała działania związane z unikaniem nałogów oraz propagowała zdrowy styl życia. Obie wystawy wzbudziły u uczniów spore emocje i stanowiły źródło dyskusji w drodze powrotnej. 

        • Zajęcia poświęcone depresji w AHE w Łodzi
          • Zajęcia poświęcone depresji w AHE w Łodzi

          • W czwartek 30 marca 2023 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w prelekcjach na temat jakości życia i radzenia sobie z depresją, w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Wykładowcy uczelni przybliżyli im takie zagadnienia jak: dbanie o dobrostan psychiczny, rozpoznawanie objawów depresji i wspieranie osób z depresją, bulling w środowisku rówieśniczym.  

            Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelegentów i aktywnie uczestniczyła w dyskusjach. 

        • Porozumienie z Uniwersytetem Łódzkim
          • Porozumienie z Uniwersytetem Łódzkim

          • W marcu tego roku, w siedzibie Łódzkiego Paragrafu nastąpiło podpisanie dokumentu potwierdzającego objęcie klas humanistycznych XXIX Licem Ogólnokształcącym im Janka Bytnara "Rudego" w Łodzi patronatem przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

            Umowa patronacka zawarta dnia 21 marca 2023 r. pomiędzy Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, reprezentowana przez Dziekan WPiA UŁ dr hab. Monikę Bogucką Felczak,

            a

            XXIX Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara "Rudego" w Łodzi, reprezentowanym przez Dyrektora mgr Katarzyną Paliwodę

            dotyczy między innymi:

            popularyzacji nauk humanistycznych, wspierania inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez Liceum, zaproszenia uczniów Liceum do czynnego udziału w życiu Uczelni, między innymi: do korzystania z wykładów, warsztatów, spotkań i imprez o charakterze edukacyjnym.

        • Olimpiada Języka Angielskiego
          • Olimpiada Języka Angielskiego

          • W dniu 24 marca 2023 uczniowie naszego liceum przystąpili do pisania etapu szkolnego IV Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla szkół średnich organizowanej przez Politechnikę Łódzką.

            Powodzenia!

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 23 marca 2023 klasy 2d i 3c odwiedziły Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz wystawę Body World mieszczącą się w Pałacu Kultury i Nauki.

        • Zapraszamy do śledzenia naszych informacji dotyczących Drzwi Otwartych.
          • Zapraszamy do śledzenia naszych informacji dotyczących Drzwi Otwartych.

          • Już 22 marca 2023 r. o godzinie 14.30 - 14.50 link: https://edulodz2023.pl/harmonogram.htm  na stronie E - Targi będzie można zobaczyć na żywo nauczycieli i uczniów naszej szkoły, którzy opowiedzą o Bytnarówce.

            Dodatkowo 23 marca 2023 r. o godzinie 16:00 -16:20 - pani Profesor Joanna Pawlikowska - Gzik opowie jak zostać NAUCZYCIELEM ROKU oraz o swojej pasji uczenia na XXIX LO.

            Można też umówić się na spotkanie online z Dyrektorem szkoły i zapytać o planowane profile klas na rok szkolny 2023-2024 oraz porozmawiać o planach dotyczących rozwoju szkoły.

            W czasie drzwi otwartych konkurs loteryjny - do wygrania tablet graficzny!

            Zainteresowanych zapraszamy!

        • Sukces siatkarzy!
          • Sukces siatkarzy!

          • Reprezentacja XXIX LO w siatkówce zajęła IV miejsce w rozgrywkach Mistrzostw Łodzi. Tym razem nie udało się wywalczyć medalu, ale sam awans do finału Licealiady jest dużym sukcesem naszej drużyny. GRATULUJEMY!

        • Dyrekcja XXIX LO - apeluje
          • Dyrekcja XXIX LO - apeluje

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele – to ważny moment, w którym możemy udwodnić, że jesteśmy spójną, współpracującą społecznością Bytnarówki. Wystarczy zerknąć na profil „Łodziowanie” i polubić pomysł tych zaangażowanych młodych pasjonatów. Są wśród nich nasze uczennice – okażmy im wsparcie.

            Wiele osób nie zna Łodzi, nie tylko osoby spoza miasta, ale również jego mieszkańcy. Słysząc o niej, dużo ludzi kojarzy ją sobie z nudnym szarym miastem lub z jakimiś memami umniejszającymi pięknu tego miejsca. Niewielu jednak zna historię Łodzi czy fascynujące i godne uwagi zakątki. Właśnie dlatego poprzez nasz projekt chcemy to zmienić! Chcemy pokazać turystom, jak i łodzianom, że warto przejść się po Łodzi, zajrzeć do kamienic, które skrywają niezwykłe piękno. Zwrócić uwagę na murale, których jest tu pełno, czy wybrać się na spacer po historycznej części miasta. Chcemy zapoznać ludzi również z gwarą łódzką. Nasz projekt będzie skupiał się głównie na publikacji ciekawych materiałów, zachęcających do poznawania i zwiedzania Łodzi. Publikowane materiały znajdziecie na naszych social mediach m.in. na Facebooku Tik Toku czy Instagramie. Im więcej osób przeczyta profil i udowodnimy zainteresowanie otrzymamy za to punkty.

            Autorzy.

            Link do profil na fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100088679077638

        • Spotkanie z podróżnikiem
          • Spotkanie z podróżnikiem

          • W miniony czwartek klasa 3b gościła na godzinie wychowawczej  globtrotera Kamila Winera. Podróżnik, który odwiedził blisko 50 krajów dzielił się swoimi spostrzeżeniami i porywająco opowiadał o przygodach, napotykanych ludziach, różnicach i podobieństwach między kulturami. Spotkanie sprowokowało wiele pytań, pozostaje więc mieć nadzieję, że przed wyruszeniem w koleją podróż nasz abslowent - obieżyświat znajdzie chwilę czasu, żeby jeszcze raz odwiedzić szkołę.

        • American Corner
          • American Corner

          • W piątek 10.03.2023 r. uczniowie klas 4a i 4c gościli w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w dziale zajmującym się kulturą  Stanów Zjednoczonych wysłuchali wykładu pt. " Diversity in the USA". Spotkanie prowadzone  przez stypendystkę programu Polish-United States Fulbright Program, Madalyn  pozwalało zarówno na omówienie  kwestii różnorodności na terenie Stanów, jak i  dawało możliwość rozmowy z mieszkanką Nowego Jorku na temat tolerancji  na terenie naszego kraju.

        • Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych
          • Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

          • W dniu 7 marca 2023r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim odbył się etap wojewódzki Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W tym dniu 22- ie trzyosobowe drużyny walczyły o przejście do etapu centralnego konkursu. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Kamila Cwanek, Aleksandra Chabros oraz Magdalena Patora. Uczestnicy Olimpiady musieli zmierzyć się z  testem wielokrotnego wyboru, który składał się z 25 pytań. Maksymalny czas na rozwiązanie zadań wynosił 30 minut. Jury konkursu brało pod uwagę liczbę poprawnych odpowiedzi oraz czas ukończenia pisania pracy. Mimo wielkiego zaangażowania i determinacji zespół Bytnarówki nie przeszedł dalej, ale bardzo cieszymy się z dotychczasowego sukcesu uczennic. Dziewczyny, dziękujemy Wam za trud i poświęcony czas na naukę. Jesteście bogatsze o specjalistyczną wiedzę dot. ubezpieczeń społecznych oraz  nowe doświadczenia.

            Zwycięzcom z liceum z Tomaszowa Mazowieckiego serdecznie  gratulujemy i trzymamy za nich mocno kciuki w kolejnym etapie Olimpiady.

        • Spotkanie z autorem książki "Sztetl Koluszki"
          • Spotkanie z autorem książki "Sztetl Koluszki"

          • W środę, 8 marca z uczniami naszej szkoły spotkał się Zbigniew Komorowski, dziennikarz i pasjonat historii Koluszek. Opowiadał o książce pt. "Sztetl Koluszki", poświęconej przedwojennym żydowskim mieszkańcom tego miasta. Dzięki zachowanym dokumentom, zebranym relacjom Ocalałych z Holocaustu, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ich potomków, udało mu się zrekonstruować losy trzech żydowskich rodzin. Prelekcji towarzyszyły artefakty należące do sfery żydowskiej religijności: nakrycie głowy, szal modlitewny, egzemplarz Talmudu - księgi zawierającej zasady religii żydowskiej. Wszystkie pochodzą ze zbiorów naszego gościa. Podczas spotkania młodzież miała także okazję dowiedzieć się, jak zacząć prowadzić badania genealogiczne, by poznać historię swojej rodziny.   

        • Wykład dr. Tomasza Toborka dla młodzieży “Bytnarówki”
          • Wykład dr. Tomasza Toborka dla młodzieży “Bytnarówki”

          • W dniu 3 marca 2023 r. młodzież “Bytnarówki” uczciła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - polskiego święta państwowego obchodzonego corocznie, poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 

            Tym razem w murach naszej szkoły zagościł dr. Tomasz Toborek z łódzkiego oddziału IPN. Podczas dwugodzinnego spotkania z uczniami klas 2E i 3B przedstawił wykład poświęcony jednemu z “Żołnierzy Wyklętych” - Stanisławowi Sojczyńskiemu, ps. “Warszyc”. Przybliżył słuchaczom zarówno sylwetkę tego najważniejszego dla regionu łódzkiego bohatera antykomunistycznego ruchu oporu, jak i  działalność utworzonej przez niego organizacji – Konspiracyjnego Wojska Polskiego.  

            Wykład korelował z ulokowaną na holu 1. piętra wystawą poświęconą “Warszycowi”. Na ponad dwudziestu planszach, przygotowanych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, umieszczono mnóstwo informacji dotyczących życia i działalności Stanisława Sojczyńskiego. Gorąco zachęcamy uczniów do jej obejrzenia. 

        • Porozumienie z AHE
          • Porozumienie z AHE

          • W dniu 28 lutego 2023 r. o godz. 11.00 rozpoczęło się spotkanie poświęcone podpisaniu dokumentów potwierdzających zawarcie porozumienia dotyczącego współpracy pomiędzy władzami Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, a dyrekcją XXIX LO im. hm. Janka Bytnara „RUDEGO” w Łodzi.

            Spotkanie odbywało się w sali konferencyjnej w Rektoracie Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi i przebiegało wg scenariusza:

            1. Powitanie gości
            2. Podpisanie porozumienia przez Rektora AHE w Łodzi i Dyrektora XXIX LO im. hm Janka Bytnara "Rudego"
            3. Przekazanie tabliczki - patronatu Akademii
            4. Wręczenie kwiatów przedstawicielom władz Akademii przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego XXIX LO im. hm Janka Bytnara "Rudego"
            5. Wspólne zdjęcie pamiątkowe
            6. Networking i krótki spacer po Akademii

            Z ramienia AHE, w spotkaniu, uczestniczyli:

            1). Dr hab. Prof. AHE - Elżbieta Dul- Ledwosińska – Rektor

            2). Kinga Muszyńska – Janiszewska - Kanclerz

            3). Dr prof AHE-  Bartłomiej Jarmoliński - Dziekan kierunku Grafiki

            4). Monika Karolczak - Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z otoczeniem i Biura Karier

            Przedstawicielami studentów Akademii byli studenci kierunku Grafiki oraz Kulturoznawstwa

             

            Z ramienia Liceum, w spotkaniu, uczestniczyli:

            1). Katarzyna Paliwoda - Dyrektor XXIX LO w Łodzi

            2). Małgorzata  Karolewska- sekretarz szkoły/ nauczyciel przedsiębiorczości

            3). Katarzyna Szymańska - pedagog szkolny

             

            Przedstawicielami uczniów Bytnarówki była delegacja uczniów z Samorządu Uczniowskiego:

            1. Zuzanna Dąbrowska 1A

            2. Julia Borchon 1B

            3. Aldona Wykrętowicz 1C

            4. Krzysztof Lichawski 1E

            5. Oliwier Habigier 2B

            6. Michał Koba - 2B

            7. Jakub Muskała 2C

  • Galeria zdjęć

      brak danych