• Aktualności

    • Sukces siatkarzy!
     • Sukces siatkarzy!

      Reprezentacja XXIX LO w siatkówce zajęła IV miejsce w rozgrywkach Mistrzostw Łodzi. Tym razem nie udało się wywalczyć medalu, ale sam awans do finału Licealiady jest dużym sukcesem naszej drużyny. GRATULUJEMY!

    • Dyrekcja XXIX LO - apeluje
     • Dyrekcja XXIX LO - apeluje

      Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele – to ważny moment, w którym możemy udwodnić, że jesteśmy spójną, współpracującą społecznością Bytnarówki. Wystarczy zerknąć na profil „Łodziowanie” i polubić pomysł tych zaangażowanych młodych pasjonatów. Są wśród nich nasze uczennice – okażmy im wsparcie.

      Wiele osób nie zna Łodzi, nie tylko osoby spoza miasta, ale również jego mieszkańcy. Słysząc o niej, dużo ludzi kojarzy ją sobie z nudnym szarym miastem lub z jakimiś memami umniejszającymi pięknu tego miejsca. Niewielu jednak zna historię Łodzi czy fascynujące i godne uwagi zakątki. Właśnie dlatego poprzez nasz projekt chcemy to zmienić! Chcemy pokazać turystom, jak i łodzianom, że warto przejść się po Łodzi, zajrzeć do kamienic, które skrywają niezwykłe piękno. Zwrócić uwagę na murale, których jest tu pełno, czy wybrać się na spacer po historycznej części miasta. Chcemy zapoznać ludzi również z gwarą łódzką. Nasz projekt będzie skupiał się głównie na publikacji ciekawych materiałów, zachęcających do poznawania i zwiedzania Łodzi. Publikowane materiały znajdziecie na naszych social mediach m.in. na Facebooku Tik Toku czy Instagramie. Im więcej osób przeczyta profil i udowodnimy zainteresowanie otrzymamy za to punkty.

      Autorzy.

      Link do profil na fb: https://www.facebook.com/profile.php?id=100088679077638

    • Spotkanie z podróżnikiem
     • Spotkanie z podróżnikiem

      W miniony czwartek klasa 3b gościła na godzinie wychowawczej  globtrotera Kamila Winera. Podróżnik, który odwiedził blisko 50 krajów dzielił się swoimi spostrzeżeniami i porywająco opowiadał o przygodach, napotykanych ludziach, różnicach i podobieństwach między kulturami. Spotkanie sprowokowało wiele pytań, pozostaje więc mieć nadzieję, że przed wyruszeniem w koleją podróż nasz abslowent - obieżyświat znajdzie chwilę czasu, żeby jeszcze raz odwiedzić szkołę.

    • American Corner
     • American Corner

      W piątek 10.03.2023 r. uczniowie klas 4a i 4c gościli w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w dziale zajmującym się kulturą  Stanów Zjednoczonych wysłuchali wykładu pt. " Diversity in the USA". Spotkanie prowadzone  przez stypendystkę programu Polish-United States Fulbright Program, Madalyn  pozwalało zarówno na omówienie  kwestii różnorodności na terenie Stanów, jak i  dawało możliwość rozmowy z mieszkanką Nowego Jorku na temat tolerancji  na terenie naszego kraju.

    • Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych
     • Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

      W dniu 7 marca 2023r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim odbył się etap wojewódzki Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W tym dniu 22- ie trzyosobowe drużyny walczyły o przejście do etapu centralnego konkursu. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Kamila Cwanek, Aleksandra Chabros oraz Magdalena Patora. Uczestnicy Olimpiady musieli zmierzyć się z  testem wielokrotnego wyboru, który składał się z 25 pytań. Maksymalny czas na rozwiązanie zadań wynosił 30 minut. Jury konkursu brało pod uwagę liczbę poprawnych odpowiedzi oraz czas ukończenia pisania pracy. Mimo wielkiego zaangażowania i determinacji zespół Bytnarówki nie przeszedł dalej, ale bardzo cieszymy się z dotychczasowego sukcesu uczennic. Dziewczyny, dziękujemy Wam za trud i poświęcony czas na naukę. Jesteście bogatsze o specjalistyczną wiedzę dot. ubezpieczeń społecznych oraz  nowe doświadczenia.

      Zwycięzcom z liceum z Tomaszowa Mazowieckiego serdecznie  gratulujemy i trzymamy za nich mocno kciuki w kolejnym etapie Olimpiady.

    • Spotkanie z autorem książki "Sztetl Koluszki"
     • Spotkanie z autorem książki "Sztetl Koluszki"

      W środę, 8 marca z uczniami naszej szkoły spotkał się Zbigniew Komorowski, dziennikarz i pasjonat historii Koluszek. Opowiadał o książce pt. "Sztetl Koluszki", poświęconej przedwojennym żydowskim mieszkańcom tego miasta. Dzięki zachowanym dokumentom, zebranym relacjom Ocalałych z Holocaustu, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ich potomków, udało mu się zrekonstruować losy trzech żydowskich rodzin. Prelekcji towarzyszyły artefakty należące do sfery żydowskiej religijności: nakrycie głowy, szal modlitewny, egzemplarz Talmudu - księgi zawierającej zasady religii żydowskiej. Wszystkie pochodzą ze zbiorów naszego gościa. Podczas spotkania młodzież miała także okazję dowiedzieć się, jak zacząć prowadzić badania genealogiczne, by poznać historię swojej rodziny.   

    • Wykład dr. Tomasza Toborka dla młodzieży “Bytnarówki”
     • Wykład dr. Tomasza Toborka dla młodzieży “Bytnarówki”

      W dniu 3 marca 2023 r. młodzież “Bytnarówki” uczciła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - polskiego święta państwowego obchodzonego corocznie, poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 

      Tym razem w murach naszej szkoły zagościł dr. Tomasz Toborek z łódzkiego oddziału IPN. Podczas dwugodzinnego spotkania z uczniami klas 2E i 3B przedstawił wykład poświęcony jednemu z “Żołnierzy Wyklętych” - Stanisławowi Sojczyńskiemu, ps. “Warszyc”. Przybliżył słuchaczom zarówno sylwetkę tego najważniejszego dla regionu łódzkiego bohatera antykomunistycznego ruchu oporu, jak i  działalność utworzonej przez niego organizacji – Konspiracyjnego Wojska Polskiego.  

      Wykład korelował z ulokowaną na holu 1. piętra wystawą poświęconą “Warszycowi”. Na ponad dwudziestu planszach, przygotowanych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, umieszczono mnóstwo informacji dotyczących życia i działalności Stanisława Sojczyńskiego. Gorąco zachęcamy uczniów do jej obejrzenia. 

    • Porozumienie z AHE
     • Porozumienie z AHE

      W dniu 28 lutego 2023 r. o godz. 11.00 rozpoczęło się spotkanie poświęcone podpisaniu dokumentów potwierdzających zawarcie porozumienia dotyczącego współpracy pomiędzy władzami Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, a dyrekcją XXIX LO im. hm. Janka Bytnara „RUDEGO” w Łodzi.

      Spotkanie odbywało się w sali konferencyjnej w Rektoracie Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi i przebiegało wg scenariusza:

      1. Powitanie gości
      2. Podpisanie porozumienia przez Rektora AHE w Łodzi i Dyrektora XXIX LO im. hm Janka Bytnara "Rudego"
      3. Przekazanie tabliczki - patronatu Akademii
      4. Wręczenie kwiatów przedstawicielom władz Akademii przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego XXIX LO im. hm Janka Bytnara "Rudego"
      5. Wspólne zdjęcie pamiątkowe
      6. Networking i krótki spacer po Akademii

      Z ramienia AHE, w spotkaniu, uczestniczyli:

      1). Dr hab. Prof. AHE - Elżbieta Dul- Ledwosińska – Rektor

      2). Kinga Muszyńska – Janiszewska - Kanclerz

      3). Dr prof AHE-  Bartłomiej Jarmoliński - Dziekan kierunku Grafiki

      4). Monika Karolczak - Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z otoczeniem i Biura Karier

      Przedstawicielami studentów Akademii byli studenci kierunku Grafiki oraz Kulturoznawstwa

       

      Z ramienia Liceum, w spotkaniu, uczestniczyli:

      1). Katarzyna Paliwoda - Dyrektor XXIX LO w Łodzi

      2). Małgorzata  Karolewska- sekretarz szkoły/ nauczyciel przedsiębiorczości

      3). Katarzyna Szymańska - pedagog szkolny

       

      Przedstawicielami uczniów Bytnarówki była delegacja uczniów z Samorządu Uczniowskiego:

      1. Zuzanna Dąbrowska 1A

      2. Julia Borchon 1B

      3. Aldona Wykrętowicz 1C

      4. Krzysztof Lichawski 1E

      5. Oliwier Habigier 2B

      6. Michał Koba - 2B

      7. Jakub Muskała 2C

    • POTYCZKI Z PROCENTAMI
     • POTYCZKI Z PROCENTAMI

      W dniu 01.03.2023 odbył się finał szkolnego konkursu matematycznego: „Potyczki z procentami”. Zakwalifikowani do finału uczniowie zmagali się w trzech rundach z ciekawymi i praktycznymi zadaniami dotyczącymi obliczeń procentowych. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami związanymi z praktycznym posługiwaniem się procentami.

      Laureatami szkolnego konkursu zostali uczniowie:

      • 1 miejsce:  Julia KĘDZIERSKA – klasa 1D
      • 2 miejsce:  Oliwia STANGENBERG – klasa 1A
      • 3 miejsce:  Natalia JAŚKIEWICZ – klasa 1D

      Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom tego konkursu.

      Organizatorzy konkursu:

      Joanna Danilczuk, Agnieszka Tomczyńska, Dorian Szymczak – nauczyciele matematyki.

    • Uniwersytet Europejski w Bytnarówce
     • Uniwersytet Europejski w Bytnarówce

      W dniu 14 lutego gościliśmy w Bytnarówce przedstawiciela Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurtcie nad Odrą. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali informacji dotyczących oferty tej uczelni, procesu rekrutacji oraz różnorodnych form wsparcia dla polskich kandydatów i studentów. Polscy kandydaci na studentów mogą studiować prawo, ekonomię i kulturoznawstwo. Wystarczy tylko świadectwo ukończenia szkoły, świadectwo dojrzałości i certyfikat znajomości języka angielskiego (B2) lub niemieckiego (C1,C2). Więcej informacji na stronie uczelni: https://www.europa-uni.de/pl/studium/index.html

    • Konferencja ekonomiczna "W obliczu kryzysu"
     • Konferencja ekonomiczna "W obliczu kryzysu"

      W dniach 9-10 lutego uczniowie klas drugich uczestniczyli w konferencji ekonomicznej "W obliczu kryzysu - jak poradzić sobie z trudną sytuacją gospodarczą w Polsce", zorganizowanej przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.  Uczniowie poznali pogląd na bieżącą sytuację gospodarczą prezentowany przez naukowców, przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego i przedsiębiorców.  Wraz z gospodarzami spotkania oraz młodzieżą III LO, XXI LO, XXVI LO, PLOPŁ, PLOUŁ, nie tylko wysłuchali interesujących wystąpień, ale również z zaangażowaniem uczestniczyli w dyskusjach. 

    • Stypendium Prezesa Rady Ministrów
     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

      Dnia 8 lutego 2023 r. podczas uroczystej gali w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego miało miejsce wręczenie dyplomów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół średnich z regionu województwa łódzkiego. Najwyższe wyniki nauczania w XXIX LO w zeszłym roku szkolnym osiągnęła uczennica klasy 3d Magdalena Patora. Ona również została stypendystką Prezesa Rady Ministrów.

      Podczas uroczystości laureatom wręczali dyplomy łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer oraz wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

      Magdzie serdecznie gratulujemy tak ogromnego sukcesu i życzymy realizacji wszystkich planów i marzeń w przyszłości! 
       

    • Święto Naleśnika
     • Święto Naleśnika

      Jak co roku uczniowie Bytnarówki włączają się w obchody niezwykle popularnego we Francji Święta Naleśnika – Fête de la Crêpe. Tradycyjnie święto jest obchodzone 2 lutego. Tego dnia Francuzi rezygnują z ze swojego ulubionego chodzenia do restauracji i robią w domu cieniutkie crêpes (naleśniki) z mąki, jajek, mleka albo wody.  Oto kulinarne arcydzieła naszych uczniów.

    • Biologiczny sukces
     • Biologiczny sukces

      Dyrektor XXIX LO składa serdeczne gratulacje Magdalenie Patorze z kl. 3d otrzymania pozytywnej oceny formalnej pracy badawczej i zakwalifikowania się do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej oraz trzyma mocno kciuki za dalsze sukcesy.

 • Galeria zdjęć

   brak danych