• Aktualności

    • Wielka Lekcja Geografii im. Zbyszka Łuczaka: "W poszukiwaniu Everestów"
     • Wielka Lekcja Geografii im. Zbyszka Łuczaka: "W poszukiwaniu Everestów"

      17 listopada 2023 roku delegacje uczniów klas 2a, 2b oraz 2e miały przyjemność uczestniczyć w wyjątkowej Wielkiej Lekcji Geografii im. Zbyszka Łuczaka, zorganizowanej przez Łódzki Klub Trekkingowy we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie, które odbyło się pod hasłem "W poszukiwaniu Everestów", miało na celu zainspirowanie uczestników do poszukiwań swoich własnych "Everestów".

      Głównym punktem programu było przeprowadzenie pięciu prelekcji, z których każda stanowiła pasjonującą opowieść na temat różnorodnych aspektów geografii górskiej i wyzwań, jakie niesie ze sobą zdobywanie najwyższych szczytów.

      Były to między innymi:

      „Góry młode i stare – prawda, czy zakłamane uproszczenie?” (wykład naukowy dr hab. Piotra Czubli – prof. UŁ), „Góry w cieniu życia” (wspomnienia mgr inż. Janusza Majera – himalaisty), „Na tropach jaków, czyli trekking dookoła Annapurny w Himalajach Nepalu” (barwna opowieść dr hab. Marek Barwiński – prof. UŁ).

      Podczas przerwy Uczniowie mogli zwiedzić wystawę fotografii.

      Całość spotkania została uwieńczona konkursową rywalizacją geograficzną o górach, która dostarczyła uczestnikom okazji do sprawdzenia swojej wiedzy oraz umiejętności związanych z zagadnieniami wypiętrzania się gór, ich środowiskiem przyrodniczym, ale też historii ekspedycji i różnorodności geograficznych regionów górskich.

      Wydarzenie nie tylko dostarczyło uczniom cennej wiedzy geograficznej, ale także skłoniło ich do refleksji nad osobistymi celami i wyzwaniami, które warto podjąć w swoim życiu, na wzór dążenia do zdobycia symbolicznych "Everestów".

    • Konferencja podsumowująca projekt "Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi"
     • Konferencja podsumowująca projekt "Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi"

      16 listopada 2023 roku odbyła się wyjątkowa konferencja w ramach projektu "Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi". Wydarzenie stanowiło zakończenie fascynującego projektu, prowadzonego we współpracy z Fundacją Arsenał Pamięci, w ramach którego odbywały się spacery po historycznych śladach miasta, warsztaty oraz konkurs fotograficzny.

      Konferencję uświetniły prelekcje dwóch gości. Pani Paulina Sadrak, reprezentująca Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, podzieliła się swoją wiedzą i pasją z zakresu sztuki. Podczas prelekcji przybliżyła tradycje łódzkiej szkoły tkaniny i twórców z nią związanych, inspirując uczestników do kreatywnego spojrzenia na tkaninę. Natomiast Pani Elżbieta Pędziwiatr, doświadczona przewodniczka po Łodzi i województwie, zaprezentowała bogactwo historii oraz kultury miasta, odkrywając przed zebranymi uczestnikami fascynujące fakty i anegdoty.

      Na zakończenie nagrodzono, wyłonionych spośród uczniów szkół podstawowych, pięcioro laureatów konkursu fotograficznego.  Ich prace nie tylko uchwyciły wyjątkowy charakter Łodzi, lecz także oddały jej dziedzictwo włókiennicze w sposób niezwykle inspirujący. Każdy z laureatów został uhonorowany ciekawymi elektronicznymi nagrodami, które stanowiły wyraz uznania dla ich talentu i zaangażowania.

      Laureaci:

      Nawid Nast, uczeń Szkoły Podstawowej nr 34 im. Wisławy Szymborskiej w Łodzi

      Aleksandra Szaniawska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 206 im. Łódzkich Włókniarek w Łodzi

      Natalia Robaszkiewicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi

      Patrycja Płacheta, uczennica Szkoły Podstawowej nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi

      Jakub Gawroński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi

      Wydarzenie to było nie tylko okazją do podsumowania działań projektowych, ale również inspirującym doświadczeniem, które pogłębiło zrozumienie i zainteresowanie historią włókiennictwa Łodzi. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do sukcesu tego projektu oraz uczestnikom za ich kreatywność.

    • Tak pomagam!
     • Tak pomagam!

      Uczniowie naszego Liceum wraz z nauczycielami brali udział w Akcji Caritas ,,Tak. Pomagam!".

      W piątek i sobotę zbieraliśmy produkty o długim terminie ważności dla osób potrzebujących z naszego miasta. Dziękujemy pracownikom Lidla przy ul. Konstytucyjnej 1B za życzliwość i pomoc. 🫡 

      A wszystkim Państwu, którzy przekazaliście produkty z całego serca dziękujemy ❤️

    • Wycieczka do Warszawy
     • Wycieczka do Warszawy

      W końcu listopada klasy 1E oraz 1F wzięły udział w wycieczce do Warszawy - „Śladami patrona szkoły.” Uczniowie odwiedzili miejsca związane z harcmistrzem, podporucznikiem Armii Krajowej Jankiem Bytnarem ps. „Rudy”. Na trasie wycieczki znalazły się Cmentarz Powązkowski, więzienie na Pawiaku i była siedziba Gestapo w Alei Szucha. Uczniowie byli także na Starym Mieście, zobaczyli Pomnik Małego Powstańca oraz Pomnik Powstania Warszawskiego.

    • Finał wojewódzkiego konkursu Arsenał Pamięci
     • Finał wojewódzkiego konkursu Arsenał Pamięci

      24 listopada 2023r. w XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara „Rudego” odbył się finał wojewódzkiego konkursu Arsenał Pamięci. Konkurs, którego adresatem były dzieci i młodzież w wieku 13-19 lat z województwa łódzkiego realizowany był ramach projektu „Pamięci Świadków Historii”. Jury przyznało 5 nagród. Wszystkim uczestnikom przekazano dyplomy oraz publikacje książkowe.Projekt realizuje współpracująca ze szkołą Fundacja Arsenał Pamięci.

    • Posadziliśmy krokusy
     • Posadziliśmy krokusy

      Uczniowie klasy IVc z p. prof. Joanną Pawlikowską posadzili przed szkołą cebulki żółtych krokusów.  Otrzymali je od Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Zakwitające na początku wiosny kwiaty upamiętniają dzieci - ofiary Holocaustu.

    • Kraków z Matejką
     • Kraków z Matejką

      W listopadzie klasy 2c i 3e wraz z wychowawcami - p. Profesor Katarzyną Bąbińska i p. Profesorem Arturem Rosiakiem oraz Panią Pedagog - Katarzyną Szymańską, udały się do Krakowa: W czasie pobytu w Krakowie zapoznaliśmy się z życiem i twórczością Jana Matejki. Odwiedziliśmy wystawę czasową w Muzeum Narodowym w Krakowie zatytułowaną Matejko. Malarz i historia, gdzie podziwialiśmy najświetniejsze prace tego wybitnego malarza. Podczas wystawy Pan Profesor Rosiak znalazł czas na przeprowadzenie ciekawej lekcji historii omawiając wątki historyczne, patriotyczne i kulturowe zawarte w obrazach Matejki.
      Po wyjściu z muzeum odwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie znaleźliśmy czas na rozwiązywanie zagadek historycznych oraz na zapoznanie się z historią, legendami oraz wybranymi zabytkami Krakowa. Podczas wyjazdu kształciliśmy też naszą wrażliwość na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego. 

    • Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych
     • Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

      W dniu 28.11.2023 r. o godz. 13.00 odbyła się w naszej szkole Olimpiada ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".  Chętni uczniowie z klas III zmierzyli się z  testem- musieli w czasie 30 minut odpowiedzieć na 20 pytań. Marcelina, Magdalena i Oliwier to grupa uczniów, która napisała test najlepiej i najszybciej i to właśnie Oni będą walczyć o możliwość wzięcia udziału w etapie wojewódzkim konkursu. 05.01.2024 r. poznamy werdykt ZUS. Trzymajcie kciuki za naszą drużynę!!!

    • Zajęcia w Sądzie
     • Zajęcia w Sądzie

      23 listopada uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach w Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia. Podczas spotkania z Sędzią  Panią Anną Starczewską uczniowie dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Poznali także różnice między działalnością Sądu Rejonowego oraz Sądu Okręgowego. Ponadto, biorąc udział w symulacji rozprawy sądowej mogli przymierzyć togi, wcielić się w role prokuratora, oskarżonych, adwokatów, a także świadków. Dzięki uprzejmości funkcjonariuszy policji mieli możliwość wejścia do cel przeznaczonych dla osadzonych. Z kolei podczas rozmowa z Panią Sędzią  była doskonałą okazją do zadawania pytań na temat pracy w Sądzie oraz wyzwań z nią związanych. To było niezwykle pouczające, ciekawe i pełne emocji spotkanie.

    • Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
     • Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

      W środę 15 listopada uczniowie klasy IV c, pod opieką p. J. Pawlikowskiej i p. M. Rzadkowolskiej,  zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Celem naszej wizyty było poznanie historii obozu Auschwitz i oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa poprzez zapalenie zniczy. Prowadzące naszą grupę edukatorki muzeum podkreślały, że przyjechaliśmy do miejsca wzywającego do moralnej odpowiedzialności i kształtującego pamięć zbiorową. Dowiadując się do czego może doprowadzić ideologia nienawiści do drugiego człowieka, odbieranie mu jego podstawowych praw, uczestniczymy w lekcji edukacji obywatelskiej.

    • Laurka dla,,Bytnarówki"
     • Laurka dla,,Bytnarówki"

      Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że rozstrzygnięto konkurs Laurka dla,,Bytnarówki" z okazji jubileuszu szkoły.

      Laureatami zostali:

      Szymon Kłos z klasy 1d

      Amelia Konarska z klasy 1e

      Zuzanna Staniszewska z klasy 1f

      Wyróżnienia otrzymują:

      Krzysztof Kacperczyk z klasy 1a

      Dorota Kulik z klasy 1g

      Marcel Kuźmiński z klasy 1c

      Laureaci otrzymają upominki i oceny celujące z języka polskiego.

      Gratulujemy!

    • Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Bytnarówce
     • Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Bytnarówce

      Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, we wtorek 14 listopada, gościliśmy w szkole p. Ilonę Pawlikowską, studentkę psychologii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.  W klasie Ia przeprowadziła zajęcia nt. myślenia empatycznego i wyrażania wdzięczności. Uczestnicy spotkania podczas lekcji, wszyscy inni uczniowie na przerwie, mieli możliwość wykonania unikalnego ciasteczka wdzięczności, którym mogli obdarować najbliższe sobie osoby. 

    • Faust
     • Faust

      W niedzielę – 29.10. 2023 r. - chętni uczniowie klasy 3e obejrzeli w Teatrze Wielkim operę Charlesa Gounoda pt. „Faust”. Spektakl urzekł pełnym magii klimatem i zaskoczył umieszczeniem akcji w perspektywie wojennej. Przedstawienie było dynamiczne, a publiczność zachwycona.

      Wyjście odbyło się w ramach szeroko pojętej edukacji polonistycznej i kulturalnej.

    • Ciekawa prelekcja funkcjonariusza Policji w klasie 2c
     • Ciekawa prelekcja funkcjonariusza Policji w klasie 2c

      26 października 2023 r. na zaproszenie wychowawcy Pani Profesor Katarzyny Bąbińskiej klasę 2c na godzinie wychowawczej odwiedził funkcjonariusz Policji.Naszym Gościem był funkcjonariusz prewencji, praktyk i oficer prasowy. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa uczniów, przemocy i agresji występującej w środowisku szkolnym i w Internecie oraz jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się jak mają postępować, gdy są świadkami agresji lub przemocy. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Wspomniał także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego i o dalszych procedurach.   Funkcjonariusz Policji poinformował młodzież także o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Wielokrotnie w trakcie spotkania nasz prelegent zwracał uwagę na bezpieczeństwo nieletnich w szkole oraz poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Ciekawa prelekcja wywołała żywe reakcje uczniów oraz stała tematem dyskusji już po lekcji. 

      Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.

      Klasa 2c z wychowawcą.

    • Spacer śladami łódzkich przemysłowców
     • Spacer śladami łódzkich przemysłowców

      27 października br. klasa 3e z XXIX LO im. Janka Bytnara "Rudego" uczestniczyła w spacerze śladami łódzkich przemysłowców -  Karola Scheiblera i Edwarda Herbsta. Początek trasy -  Muzeum Kinematografii mieszczące się w Pałacu Scheiblera, następnie przez park Źródliska na osiedla robotnicze Księży Młyn.Przejście okraszone zostało barwną opowieścią o życiu fabrykantów i robotników przełomu XIX i XX wieku. Finałem spaceru było zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta i uraczeni opowieścią o losach budynku i mieszkańców.Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi", na realizację którego Fundacja Arsenał Pamięci pozyskała środki z Urzędu Miasta Łodzi.

 • Galeria zdjęć

   brak danych