Uczniowie z klasy 1a wraz z Panią prof. Anetą Olczyk i Panem prof. Maciejem Jaworskim uczestniczą dziś w sympozjum na temat: Bezpieczeństwa radiacyjnego w energetyce jądrowej na Wydziale Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
Kraków z Matejką
W listopadzie klasy 2c i 3e wraz z wychowawcami - p. Profesor Katarzyną Bąbińska i p. Profesorem Arturem Rosiakiem oraz Panią Pedagog - Katarzyną Szymańską, udały się do Krakowa: W czasie pobytu w Krakowie zapoznaliśmy się z życiem i twórczością Jana Matejki. Odwiedziliśmy wystawę czasową w Muzeum Narodowym w Krakowie zatytułowaną Matejko. Malarz i historia, gdzie podziwialiśmy najświetniejsze prace tego wybitnego malarza. Podczas wystawy Pan Profesor Rosiak znalazł czas na przeprowadzenie ciekawej lekcji historii omawiając wątki historyczne, patriotyczne i kulturowe zawarte w obrazach Matejki.
Po wyjściu z muzeum odwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie znaleźliśmy czas na rozwiązywanie zagadek historycznych oraz na zapoznanie się z historią, legendami oraz wybranymi zabytkami Krakowa. Podczas wyjazdu kształciliśmy też naszą wrażliwość na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego.
Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych
W dniu 28.11.2023 r. o godz. 13.00 odbyła się w naszej szkole Olimpiada ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Chętni uczniowie z klas III zmierzyli się z testem- musieli w czasie 30 minut odpowiedzieć na 20 pytań. Marcelina, Magdalena i Oliwier to grupa uczniów, która napisała test najlepiej i najszybciej i to właśnie Oni będą walczyć o możliwość wzięcia udziału w etapie wojewódzkim konkursu. 05.01.2024 r. poznamy werdykt ZUS. Trzymajcie kciuki za naszą drużynę!!!
Zajęcia w Sądzie
23 listopada uczniowie klasy I b uczestniczyli w zajęciach w Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia. Podczas spotkania z Sędzią Panią Anną Starczewską uczniowie dowiedzieli się o zasadach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Poznali także różnice między działalnością Sądu Rejonowego oraz Sądu Okręgowego. Ponadto, biorąc udział w symulacji rozprawy sądowej mogli przymierzyć togi, wcielić się w role prokuratora, oskarżonych, adwokatów, a także świadków. Dzięki uprzejmości funkcjonariuszy policji mieli możliwość wejścia do cel przeznaczonych dla osadzonych. Z kolei podczas rozmowa z Panią Sędzią była doskonałą okazją do zadawania pytań na temat pracy w Sądzie oraz wyzwań z nią związanych. To było niezwykle pouczające, ciekawe i pełne emocji spotkanie.
60 lat minęło
17 listopada absolwenci naszej szkoły spotkali się po latach by wspólnie świętować 60 lecie szkoły!
13
Wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
W środę 15 listopada uczniowie klasy IV c, pod opieką p. J. Pawlikowskiej i p. M. Rzadkowolskiej, zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Celem naszej wizyty było poznanie historii obozu Auschwitz i oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa poprzez zapalenie zniczy. Prowadzące naszą grupę edukatorki muzeum podkreślały, że przyjechaliśmy do miejsca wzywającego do moralnej odpowiedzialności i kształtującego pamięć zbiorową. Dowiadując się do czego może doprowadzić ideologia nienawiści do drugiego człowieka, odbieranie mu jego podstawowych praw, uczestniczymy w lekcji edukacji obywatelskiej.
60 lecie Bytnarówki
Zapraszamy!
Laurka dla,,Bytnarówki"
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że rozstrzygnięto konkurs Laurka dla,,Bytnarówki" z okazji jubileuszu szkoły.
Laureatami zostali:
Szymon Kłos z klasy 1d
Amelia Konarska z klasy 1e
Zuzanna Staniszewska z klasy 1f
Wyróżnienia otrzymują:
Krzysztof Kacperczyk z klasy 1a
Dorota Kulik z klasy 1g
Marcel Kuźmiński z klasy 1c
Laureaci otrzymają upominki i oceny celujące z języka polskiego.
Gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Bytnarówce
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, we wtorek 14 listopada, gościliśmy w szkole p. Ilonę Pawlikowską, studentkę psychologii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W klasie Ia przeprowadziła zajęcia nt. myślenia empatycznego i wyrażania wdzięczności. Uczestnicy spotkania podczas lekcji, wszyscy inni uczniowie na przerwie, mieli możliwość wykonania unikalnego ciasteczka wdzięczności, którym mogli obdarować najbliższe sobie osoby.
1
Uczniowie klasy 1F na warsztatach w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W dniu 7 listopada uczniowie klasy 1F wzięli udział w warsztatach „ Nastrój na zmiany” na wystawie „Miasto - Moda - Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Młodzież zobaczyła jak z biegiem lat zmieniała się moda, oraz indywidualne preferencje dotyczące ubioru. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Osnowa i wątek.”
4
Faust
W niedzielę – 29.10. 2023 r. - chętni uczniowie klasy 3e obejrzeli w Teatrze Wielkim operę Charlesa Gounoda pt. „Faust”. Spektakl urzekł pełnym magii klimatem i zaskoczył umieszczeniem akcji w perspektywie wojennej. Przedstawienie było dynamiczne, a publiczność zachwycona.
Wyjście odbyło się w ramach szeroko pojętej edukacji polonistycznej i kulturalnej.
Ciekawa prelekcja funkcjonariusza Policji w klasie 2c
26 października 2023 r. na zaproszenie wychowawcy Pani Profesor Katarzyny Bąbińskiej klasę 2c na godzinie wychowawczej odwiedził funkcjonariusz Policji.Naszym Gościem był funkcjonariusz prewencji, praktyk i oficer prasowy. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa uczniów, przemocy i agresji występującej w środowisku szkolnym i w Internecie oraz jej konsekwencji prawnych. Uczniowie dowiedzieli się jak mają postępować, gdy są świadkami agresji lub przemocy. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Wspomniał także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego i o dalszych procedurach. Funkcjonariusz Policji poinformował młodzież także o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Wielokrotnie w trakcie spotkania nasz prelegent zwracał uwagę na bezpieczeństwo nieletnich w szkole oraz poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznał z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Ciekawa prelekcja wywołała żywe reakcje uczniów oraz stała tematem dyskusji już po lekcji.
Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.
Klasa 2c z wychowawcą.
Spacer śladami łódzkich przemysłowców
27 października br. klasa 3e z XXIX LO im. Janka Bytnara "Rudego" uczestniczyła w spacerze śladami łódzkich przemysłowców - Karola Scheiblera i Edwarda Herbsta. Początek trasy - Muzeum Kinematografii mieszczące się w Pałacu Scheiblera, następnie przez park Źródliska na osiedla robotnicze Księży Młyn.Przejście okraszone zostało barwną opowieścią o życiu fabrykantów i robotników przełomu XIX i XX wieku. Finałem spaceru było zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta i uraczeni opowieścią o losach budynku i mieszkańców.Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi", na realizację którego Fundacja Arsenał Pamięci pozyskała środki z Urzędu Miasta Łodzi.
Fundacja Arsenał Pamięci zaprasza na spacer po ŁÓDZKIM PARKU KULTURY MIEJSKIEJ
Wszystkich chętnych zapraszamy na otwarty spacer po ŁÓDZKIM PARKU KULTURY MIEJSKIEJ.Spotykamy się 12 listopada br. o godz. 12.00 przy kasie, gdzie czekać będzie na nas przewodnik z łódzkiego oddziału PTTK. Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta.Spacer realizowany jest w ramach projektu „Osnowa i wątek - śladami włókienniczej Łodzi” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Konkurs fotograficzny "Osnowa i wątek".
Zapraszamy uczniów łódzkich szkół podstawowych do udziału w konkursie fotograficznym "Osnowa i wątek".
Prace można nadsyłać do 13 listopada 2023 r. (wydłużyliśmy termin oddawania prac konkursowych). Pięć zwycięskich miejsc, interesujące nagrody o wartości około 500 zł każda.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.
Koordynator konkursu Olga Wrona o.wrona@lo29.elodz.edu.pl
Konkurs odbywa się w ramach projektu „Osnowa i wątek – śladami włókienniczej Łodzi” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Realizatorem projektu jest Fundacja Arsenał Pamięci.
Zapraszamy też na panpage konkursu - gdzie odbędzie się fotorelacja z uroczystego podsumowania i będzie można oglądać nadesłane do konkursu prace.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551592244045
Osnowa_i_watek___regulamin.pdf
Akcja szyta na miarę
Przez cały listopad trwa akcja CZYTAJ PL. Czeka na nas 18 bestsellerów, ebooków i audiobooków, za darmo! Wśród autorów są Marta Bijan, Colleen Hoover, Remigiusz Mróz, Alice Oseman, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Tochman. Trzeba tylko pobrać aplikację Woblink i zeskanować QR kod z materiałów zamieszczonych na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych Bytnarówki.
Akcja "głosy"
Bardzo dziękujemy Dyrekcji Kauflandu przy ul. Wróblewskiego i Auchan przy ul. Jana Pawła II za umożliwienie uczniom Bytnarówki zbierania podpisów na Budżet Obywatelski. Ogromnie dziękujemy wszystkim Klientom tych marketów za zagłosowanie na modernizacje naszej sali gimnastycznej!
Spacer po Łodzi
25 października uczniowie klasy I b uczestniczyli w niezwykle interesującym spacerze edukacyjnym prowadzonym przez panią Elżbietę Pędziwiatr – przewodniczkę po Łodzi i województwie łódzkim.
W czasie spaceru uczniowie zapoznali się z historią Łodzi, a w szczególności Bałut, zwiedzili Park Staromiejski oraz Muzeum Miasta Łodzi. Dzięki wycieczce wzbogacili swoją wiedzę na temat życia Izraela Poznańskiego oraz innych łódzkich fabrykantów. Brali udział w zabawach oraz quizach interaktywnych. Mimo niesprzyjającej pogody to był naprawdę udany dzień.Spacer odbył się w ramach projektu „Osnowa i wątek – śladami włókienniczej Łodzi” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Realizatorem projektu jest Fundacja Arsenał Pamięci.
2
Konkurs historyczny "Szlakami Łodzi - w 600-lecie naszego miasta"
Drużyna z naszej szkoły, Ada Świątkowska i Jakub Muskała z klasy 3c, zajęła 2 miejsce w konkursie historycznym "Szlakami Łodzi - w 600-lecie naszego miasta" zorganizowanym przez XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi. Gratulujemy świetnej znajomości dziejów naszego miasta i znakomitego wyniku!
Wizyta na Wydziale Prawa i Administracji UŁ
We wtorek, 24 października, uczniowie klasy II a zasiedli w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestniczyli w wykładzie dla licealistów pt. "Istota prawa" wygłoszonym przez dr Magdalenę Ustaborowicz, adiunktkę w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa. Spotkanie uzupełniało wiedzę zdobytą na lekcjach "Historii i teraźniejszości" i poszerzało świadomość prawną młodzieży.