• Aktualności

    • I Festiwal Kultury Francuskiej w XXIX LO w Łodzi - Dzień Bretoński
     • I Festiwal Kultury Francuskiej w XXIX LO w Łodzi - Dzień Bretoński

     • Miło nam poinformować, że 17 czerwca 2024 r w naszej szkole odbędzie się premiera uczniowskiego projektu, który mamy nadzieję odbywać się będzie cyklicznie. Dotyczy on czynnego udział uczniów w poznawaniu tradycji i kultury Francji. Związany jest z nauką języka francuskiego w naszej szkole. Patronat nad Festiwalem Kultury Francuskiej w Bytnarówce objęła Pani Alicja Bień - Honorowy Konsul Francji w Łodzi.

      Uczniowie klas pierwszych przygotowują Dzień Bretoński w XXIX LO w Łodzi.

      Brawo!

      Oto niektóre atrakcje tego dnia:

      1. uczniowskie prezentacje dotyczące:

      ciekawostek i wiadomości wyselekcjonowanych i przygotowanych cyfrowo przez naszych uczniów,

      - muzyki i elementów kultury niezwykłego regionu Francji

      - korowodów, pokazów - między innymi prezentacji autorskiej kolekcji elementów tradycyjnego stroju kobiet w Bretanii

      2. konkursy z nagrodami

      3. wystąpienia gości, w tym spotkanie z autorem dzieła malarskiego

      4. nadanie tytułów: Ambasadora Bytnarówki oraz Przyjaciela Bytnarówki

      oraz kilka dodatkowych atrakcji pozostających nadal tajemnicą.

      Ale przede wszystkim będzie to dobra zabawa i niezwykły klimat zbliżających się wakacji.

      Zapraszamy również rodziców do wspólnej zabawy.

    • Podziękowanie
     • Podziękowanie

     • Szanowni Kandydaci

      dziękujemy za zainteresowanie się naszą szkołą. Trzymamy kciuki za pozytywne zakończenie naboru. Miło będzie Was powitać w gronie uczniów klas pierwszych, już po wakacjach.

      Powodzenia!

      Dyrekcja szkoły

    • ZAPRASZAMY DO NAS!
     • ZAPRASZAMY DO NAS!

     • Bytnarówka cieszy się dużym powodzeniem wśród kandydatów.

      Wiadomo dlaczego.

      U nas jest przyjaźnie, spokojnie, z kulturą.

      Wspieramy i pomagamy rozwijać zainteresowania.

      Przede wszystkim stanowimy wyrozumiałą, pełną empatii kadrę pedagogiczną. Dbamy o historię, ale też rozumiemy zmieniający się świat i stawiamy na nowoczesność. Dlatego w naszej ofercie edukacyjnej pojawiają się zajęcia realizowane w uczelniach wyższych, wizyty wykładowców akademickich, spotkania z sektorem biznesowym i warsztaty twórczego myślenia.

      Nasi partnerzy to:

      • Honorowy Konsul Francji w Łodzi
      • Uniwersytet Łódzki
      • Politechnika Łódzka
      • Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego
      • Miejska Galeria Sztuki
      • Akademia Humanistyczno- Ekonomiczna w Łodzi (która patronuje profilowi matematyczno - projektowemu i językowo - kulturoznawczemu).
      • Alliance Francaise
      • Centrum Dialogu
      • Sfera biznesu - ABSL

      Realizujemy dodatkowe przedmioty rozszerzające kompetencje o niezbędne umiejętności XXI wieku:

      1. Podstawy projektowania

      2. Zajęcia kreatywnego pisania (warsztaty dziennikarskie)

    • Matura 2024 jest łatwa
     • Matura 2024 jest łatwa

     • To oczywiste, że nasi uczniowie są bardzo dobrze przygotowaniu do egzaminów.

      Jestesmy jednym z nielicznych liceów w Łodzi, których liczba maturzystów przekracza co roku 100 osób, a mimo to, przy tak dużej liczbie zdających osiągamy prawie 100% wyniki.

      W niektórych liceach odsetek przyjętych nie równa się odsetkowi kończących, Po drodze uczniowie odpadają. U nas prawie 100% przyjętych kończy i zdaję maturę.

      Szkoda, że tego nie bierze się pod uwagę w rankingach, bo to jest prawdziwa wartość szkoły.

      Zapraszamy do posłuchania wywiadów z tegorocznymi maturzystami - co powiedzieli o egzaminie z matematyki/ źródło - Dziennik Łódzki - wywiad z Radio Łódź

      Posłuchaj rozmowy

    • Wycieczka do Szwajcarii
     • Wycieczka do Szwajcarii

     • W dniach 15-20 kwietnia 2024r. uczniowie „Bytnarówki” uczestniczyli w wycieczce do Szwajcarii, kraju słynącego z przepięknych gór i jezior, wspaniałej architektury, muzeów i zamiłowania do sera, czekolady, luksusowych zegarków. Zwiedzanie rozpoczęli od przejazdu słynnym czerwonym pociągiem – Bernina Express - jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Panoramiczny pociąg pokonuje z łatwością 55 górskich tuneli, 196 wiaduktów oraz tuneli. Jest to najwyżej poprowadzona w Alpach linia kolejowa przez otwartą przełęcz i mimo potężnych stromizn skład pokonuje całą trasę bez trzeciej szyny i zębatki, co jest ewenementem na skale światową i jako maestria inżynierii kolejowej wpisana na listę UNESCO. Bernina Express łączy Tirano we włoskiej Lombardii z najstarszą szwajcarską  miejscowością Chur. Cały przejazd zajął ok. 5 godzin nie licząc postojów na stacji Alp Grüm 2091m n.p.m. i sesji zdjęciowej na tle pięknych szczytów górskich i znajdującego się poniżej lodowca, oraz w najbardziej ekskluzywnym i eleganckim, najstarszym kurorcie na świecie – Sankt Moritz.

      Następnego dnia uczniowie spacerowali w Zurichu po najdroższej ulicy świata, pod którą znajdują się największe bankowe skarbce. Podziwiali widoki z tarasu widokowego Lindenhof na rzekę Limmat, most Münsterbrücke, ratusz wyrastający wprost z wody, kościół św. Piotra z największą tarczą zegarową w Europie, katedrę protestancką Grossmünster. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzali z przewodnikami w języku angielskim lub francuskim Home of Chocolate Lindt. Na początku przenieśli się do kakaowej "dżungli", dowiedzieli się jak wyglądają zbiory owoców, suszenie, fermentacja. W kolejnej części poznali czekoladową historię tego kraju. Następnie degustowali produkt końcowy w postaci płynnej białej, mlecznej i gorzkiej czekolady, oraz licznych kawałków czekolad wypadających z pionowych kolumn, gdy podłożyło się pod nie ręce. Zwiedzanie zakończyli na słodkich zakupach w największym sklepie firmowym Lindt na świecie i zrobieniem pamiątkowego zdjęcia przy gigantycznej, ponad dziewięciometrowej, fontannie z prawdziwej płynnej czekolady. Objedzeni przepyszną szwajcarską czekoladą udali się na zwiedzanie Lucerny, gdzie spacerowali przepięknymi średniowiecznymi drewnianymi  mostami – Kapellbrücke i Spreuerbrücke, uliczkami i placami starego miasta.

      Kolejnego dnia uczniowie podziwiali Jezioro Genewskie, spacerując promenadą głównego kurortu Riwiery Szwajcarskiej Montreux. Piękne widoki i łagodny mikroklimat sprawiały, że chętnie spędzali tu zimy arystokraci, artyści i pisarze z chłodniejszych rejonów Europy. Wielu z nich osiedlało się tu na dłużej, a nawet upamiętniało ten pobyt w swoich dziełach. W Montreux ostatnie lata i dni swojego życia spędził Freddie Mercury. Nagrał i skomponował tu swoje ostatnie utwory w lutym 1991 roku. Zauroczony miejscowym klimatem świąt i widokiem na Jezioro Genewskie skomponował tu swoją jedną z ostatnich piosenek A Winter’s Tale. Artystę upamiętnia statua, znajdująca się przy nabrzeżu, ukazująca go w jego charakterystycznej, triumfalnej pozie. Została ona także wykorzystana na okładce płyty zespołu Queen ,,Made in Heaven”. Spacer po Montreaux zwieńczyła wizyta w średniowiecznym zamku obronnym Chillon, wzniesionym na skalnej ostrodze wrzynającej się w wody Jeziora Genewskiego. George Gordon Byron zwiedził ten zamek w lipcu 1816 r. (na jednym z filarów widać wyryty przez niego podpis). Zauroczony historią więzionego w nim Franciszka de Bonnivard napisał poemat romantyczny Więzień Czyllonu (The Prisoner of Chillon). Innym, równie interesującym punktem programu wycieczki był spacer po Lozannie oraz wizyta w niezwykle ciekawym Muzeum Olimpijskim. 

      Ostatniego dnia młodzież miała możliwość zwiedzić Genewę -starówkę, katedrę św. Piotra, Ratusz Miejski, Pomnik Reformatorów oraz Ogród Angielski z zegarem kwiatowym, fontanna Jet d’Eau na Jeziorze Genewskim. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich fontanna Jet d’Eau uchodząca za symbol miasta. Jest to najwyższa fontanna w Europie – wyrzuca wodę w górę na wysokość 140 metrów z prędkością 200 km/h. Następnie uczniowie mogli podziwiać panoramę miasta podczas rejsu po Jeziorze Genewskim. Zwiedzili również Muzeum Zegarków Patek-Philippe szukając polskich akcentów wśród najlepszych, a co za tym idzie najdroższych zegarków świata.

      Wprawdzie nikt nie przywiózł ze Szwajcarii zegarka, ale w niejednej walizce znalazł się szwajcarski ser, czekolada Cailler, czekoladki Lindt oraz inne pamiątki. A w głowie – całe mnóstwo zapierających dech w piersi widoków, zdumiewających informacji, miłych rozmów, niepowtarzalnych przeżyć.

    • Debata oksfordzka z okazji 110. rocznicy urodzin Jana Karskiego
     • Debata oksfordzka z okazji 110. rocznicy urodzin Jana Karskiego

     • W czwartek, 25 kwietnia, członkowie koła debatowego XXIX LO : Barbara Jaksa, Matylda Sołtysik, Jan Kiedrzyński, Krzysztof Maćczak i Franciszek Kowalski, uczestniczyli w debacie oksfordzkiej licealistów i licealistek nad tezą "Misja Jana Karskiego była sukcesem", zorganizowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Drużyna naszej Szkoły przedstawiała stanowisko opozycji, młodzież z XXI LO - propozycji.  Argumentacja zespołu propozycji została wyżej oceniona przez jury. Naszym Uczniom gratulujemy bardzo dobrego przygotowania i odwagi w publicznym debatowaniu.

      Debata należała do programu obchodów 110. rocznicy urodzin Jana Karskiego, kuriera i emisariusza politycznego, który jako pierwszy usiłował zatrzymać Holocaust.

    • Gra Terenowa "Zainwestuj w Naszą Planetę: Misja Bytnarówka"
     • Gra Terenowa "Zainwestuj w Naszą Planetę: Misja Bytnarówka"

     • 22 kwietnia, obchodzony na całym świecie Dzień Ziemi, był wyjątkową okazją do aktywnego zaangażowania się w ochronę naszej planety. W naszej szkole odbyła się gra terenowa, zatytułowana "Zainwestuj w Naszą Planetę: Misja Bytnarówka", która zgromadziła uczestników z klas 1-2.

      Organizacja tego wydarzenia była owocem wspólnych wysiłków nauczycieli: Olgi Wrony, Karoliny Duńskiej, Karoliny Kmin, Izabelli Kośki, Katarzyny Bąbińskiej, Macieja Jaworskiego oraz uczniów klasy 1e. Ich zaangażowanie i determinacja sprawiły, że szkolna aktywność z okazji Dnia Ziemi stała się ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

      Rozpoczęcie tego ekologicznego święta rozbrzmiewało sztafetą, która zapoczątkowała serię wyzwań. Uczniowie mieli okazję wykazać się w różnorodnych zadaniach z zakresu nauk przyrodniczych, które odnajdywali przy pomocy mapy. Badali pH gleby, analizowali właściwości wody, rozpoznawali rośliny, dokonywali selekcji i segregacji odpadów, wyznaczali azymuty, odkrywali skamieniałości, wymyślali działania proekologiczne, mierzyli odległości, pokonywali tor przeszkód, zastanawiali się nad źródłami zanieczyszczeń, zmianami klimatu i wiele więcej. Każde zadanie wymagało od uczestników nie tylko wiedzy, ale również sprytu, szybkości i współpracy z drużyną.

      Wydarzenie wsparł swą obecnością Brzeziński Oddział Lasów Państwowych, co dodatkowo podkreśliło ekologiczny wymiar przedsięwzięcia. Ponadto, firma Remondis oraz UMŁ - Departament Ekologii i Klimatu, we współpracy z Radą Rodziców, ufundowały nagrody dla zwycięskich drużyn oraz upominki dla wszystkich uczestników gry, za co gorąco dziękujemy.

      Po zaciętej rywalizacji i pełnym pasji zaangażowaniu, ostateczne wyniki zostały ogłoszone. Z dumą chcemy pogratulować zwycięzcom: drużynie chłopców z klasy 2a, zdobywcom pierwszego miejsca, drużynie 1g, zajmującej zaszczytne drugie miejsce oraz drużynie 1a, która zasłużyła na trzecią lokatę. Jednakże, każdy uczestnik zasługuje na ogromne podziękowania za udział i zaangażowanie.

      Dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu naszej społeczności szkolnej, Dzień Ziemi stał się nie tylko okazją do refleksji nad stanem naszej planety, ale także praktyczną demonstracją, że każdy może przyczynić się do jej ochrony. Niech ta gra terenowa będzie inspiracją do dalszych działań na rzecz naszej wspólnej przyszłości i dobrobytu naszej Ziemi.

    • Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii
     • Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii

     • Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy III b – Kacper Gruchała został finalistę oraz zdobył wyróżnienie w „Ogólnopolskim konkursie wiedzy o Francji i Frankofonii” organizowanym przez Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i objętego Honorowym Patronatem Ambasady Francji w Polsce. Warto zauważyć, że Kacper znalazł się w „złotej dziesiątce” pokonując około siedemdziesięciu konkurentów z całej Polski.

      Gratulujemy sukcesu !!!

    • 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
     • 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

     • 19 kwietnia w naszym Liceum odbyły się obchody 81 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

      Uczniom i nauczycielom rozdaliśmy przypinki z żonkilami, a na długiej przerwie został wyświetlony film pt. Zdążyć przed panem Bogiem autorstwa Muzeum POLIN.

      Wybrane klasy obejrzały również film Jolanty Dylewskiej o tym, jak z perspektywy Marka Edelmana przebiegało powstanie.

    • Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki
     • Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

     • Dnia 16 kwietnia 2024 roku, klasa 1e pod opieką Pani Oli Wrony oraz Pani Karoliny Duńskiej, miała przyjemność uczestniczyć w XXIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, nasi Uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnorodnych wykładach przybliżających tematykę m.in. prognozowania pogody, zastosowania Geograficznych Systemów Informacji, oraz historycznych uwarunkowań trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Nie sposób było przejść obojętnie obok oferty Muzeum Geologicznego, które zapewniło Uczniom możliwość zobaczenia wielu fascynujących eksponatów.

    • Projekt "NAŁUKAsiewicz”
     • Projekt "NAŁUKAsiewicz”

     • 10.04 klasa 3d uczestniczyła w warsztatach w Instytucie Łukasiewicz w ramach projektu "NAŁUKAsiewicz”, gdzie dowiedzieli się jak skutecznie połączyć naukę z biznesem. Uczniowie zwiedzili jeden z oddziałów Instytutu, ale nie zabrakło też doświadczeń chemicznych. Klasa 3d zobaczyła jak wytwarzane i w jaki sposób badane są materiały oraz rozdzielała barwniki metodą chromatografii cienkowarstwowej. Wszystko odbyło się w ramach konkursu z wartościowymi nagrodami przeprowadzonego z wykorzystaniem aplikacji Tropiciel. 

    • Dzień Otwarty na Wydziale Chemii UŁ
     • Dzień Otwarty na Wydziale Chemii UŁ

     • Dnia 5.04 klasa 1d uczestniczyła w warsztatach podczas Dnia Otwartego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczniowie zobaczyli spalanie żelka, wybuch wulkanu, ale także samodzielnie robili mydła, które mogli zabrać ze sobą do domu. Klasa 1d badała też właściwości utleniające manganianu(VII) potasu. 

    • Konkurs fotograficzny
     • Konkurs fotograficzny

     • W imieniu p. prof. Katarzyny Bąbińskiej i swoim zapraszam do udziału w konkursie fotograficznym z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich "Sleeveface czyli ubierz się w książkę". Należy wykonać zdjęcie osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Efektem ma być złudzenie połączenia fotografowanej osoby i jej książkowego wcielenia.Pliki ze zdjęciem prosimy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 23 kwietnia. Można przynieść na pendrivie (do skopiowania) lub wysłać na adres m.rzadkowolska@lo29.elodz.edu.pl

      Magdalena Rzadkowolska - bibliotekarz szkolny

    • Wycieczka do Paryża
     • Wycieczka do Paryża

     • W dniach 8-13 kwietnia 2024 r. uczniowie „ Bytnarówki”  uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Brukseli oraz Paryża. W stolicy Belgii  mieli okazję podziwiać  Grand-Place  - jeden z najpiękniejszych rynków na świecie, Królewską Galerię Świętego Huberta, a także pomnik Manneken-Pis, będący symbolem miasta. Niektórzy skusili się na spróbowanie belgijskich gofrów oraz frytek.
      W Paryżu zwiedzanie miasta zaczęło się od wjazdu na szczyt Wieży Eiffla, następnie uczniowie mogli podziwiać panoramę miasta w czasie rejsu po Sekwanie, a po południu podziwiać zabytki wyspy La Cité. W kolejnych dniach zobaczyli Ogrody Luksemburskie,  dzielnicę La Défense, Panteon,  budynki uniwersyteckie Sorbony, ogrody wersalskie będące najpiękniejszym na świecie przykładem ogrodów w stylu francuskim, wielkie Bulwary, Muzeum Perfum Fragonard,  gdzie zapoznali się z techniką produkcji światowej sławy zapachów. Podczas spacerów po Paryżu podziwiali monumentalny budynek Opery Garnier, plac Vendôme - siedzibę paryskich jubilerów i luksusowego hotelu Ritz,
      Plac Pigalle oraz  kabaret Moulin Rouge. Na  wzgórzu Montmarte  przechadzali się po malowniczym, pełnym turystów, Palcu du Tertre. Mogli także podziwiać piękno Bazyliki Sacré Coeur. W czasie pobytu zobaczyli także zabytkowy cmentarz Père-Lachaise oraz oczywiście Luwr – jedno  z największych muzeów na świecie  otoczone cudownymi Ogrodami Tuileries.  Z pewnością był to niezapomniany, pełen wrażeń wyjazd!

    • Pierwsza rozgrywka gry "Sabotażysta"
     • Pierwsza rozgrywka gry "Sabotażysta"

     • W czwartek 11 kwietnia w bibliotece szkolnej, pod opieką naszej pani psycholog Ewy Słomczynskiej, odbyła się pierwsza rozgrywka gry karcianej "Sabotażysta"! 🎲🕵️‍♂️

      "Sabotażysta" to emocjonująca gra strategiczna, której uczestnicy wcielają się w role górników lub sabotażystów. Ich celem jest odkrywanie bryłek złota w labiryncie korytarzy lub stawianie przeszkód przeciwnikom.  

      Uczestnikom i kibicom dziękujemy za udział w zabawie.

      Kolejna rozgrywka już w czwartek 18 kwietnia. Zaczynamy na dużej przerwie!

    • Misja Bytnarówka
     • Misja Bytnarówka

     • Drodzy Uczniowie!

      Zapraszamy Was serdecznie do udziału w grze terenowej

      "Zainwestuj w naszą planetę: Misja Bytnarówka".

      Gra odbędzie się 22 kwietnia 2024r. w godzinach 11 - 13 w Parku 3 Maja (wyjście i powrót pod opieką wyznaczonych nauczycieli).

      Do udziału w grze zapraszamy klasy I i II. Drużyny mogą składać się maksymalnie z 6 osób.

      Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 17 kwietnia u pani Olgi Wrony.

      Nie przegapcie tej niezapomnianej okazji do wspólnej zabawy i nauki!

      Regulamin gry

 • Galeria zdjęć

   brak danych